10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı – Biryay Ders Kitabı Cevapları 2020-2021- Sayfa 35

 1. Daha önce okuduğunuz veya dinlediğiniz Dede Korkut Hikâyeleri’nden aklınızda kalan karakterlerin isimlerini ve özelliklerini söyleyiniz.

Boğayı yenerek kahramanlık gösteren Boğaç Han, Kuru bir çay üzerine köprü yaptırıp geçmeyenden de akçe alan Deli Dumrul, Tepegöz’ü öldüren Basat.

 • Dede Korkut Hikâyeleri’nden alınan aşağıdaki atasözlerinin anlamını söyleyiniz.
  Gönlin yüce tutan erde devlet olmaz.
 • Bir devletin başında da olsa onu yücelikle yönetir ve halkını mutlu eder. Böyle insanlar devlet sahibi olabilirler. Ancak başkalarını umursamayan, kibirli davranan insanlar bir devlet sahibi yani bir makam sahibi olamazlar.
  Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana.
 • Çoklukla insanlar bir emek vererek kazanmadıkları malın değerini pek bilmezler, meğer ki bu baba malı ola. Babadan kalan mal, mülk ya da para hazır olduğu, değeri de pek bilinmediği için kolay ve çabuk harcanır; tez biter. Bu bakımdan babadan kalan mirasa güvenip çalışmamak, bir kazanç yolu tutmamak son derece sakıncalıdır. Kişilik sahibi olan kimse ise baba malına güvenmez, alın teri dökerek kazanmaya çalışır, kazandığının değerini de bilir, ona sahip çıkar, dolayısıyla onu dikkatle harcar.
  Yapa yapa(lapa lapa) karlar yağsa yaza kalmaz.
 • Bilgelik ve cehaletin, saltanat ve sefaletin, aydınlık ve karanlığın ayırt edilmediği dönemlerde, aslında hiçbir şeyin sonsuz olmadığı ve elbet bir gün sona ereceğini açık bir şekilde bu atasözünde görebiliriz. Anlatılmak istenen de tam olarak budur. Hiçbir şey ebedi değildir. Yağan kar da bir gün bitecek açan çiçekler de bir gün solacak ve adalet yerini elbet bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.