Chrome’da Kullanıcı İsteği Dışında Ağ Bağlantısı Kurulabilir mi?

Bu soruyu soruyorum çünkü böyle bir durumla karşılaştım diyebilirim. Ama emin değilim. Sadece karşılaştığım bazı durumları aktarmak istiyorum. Chrome tarayıcısına girdiğinizde Google’dan arama yapıyor veya herhangi bir siteye giriyorsunuz. Durum sadece bunlardan mı ibaret? Yoksa sizin istemediğiniz başka bağlantılar da mı gerçekleşiyor? Ben bilgisayar uzmanı değilim, buna bilgisayar uzmanları daha iyi cevap vereceklerdir. Ben sadece gördüklerimi aktaracağım sizlere.

Bugün bilgisayarımdaki antivirüs programı olan Mcafee’yi açtığımda şöyle bir görüntüyle karşılaştım:

antivirüs-riskli bağlantılar

Bir anda irkildim tabi ki. Ne oluyordu, bilgisayarıma virüs mü girmişti yoksa. Mcafee antivirüs programında “Sizi şu ana kadar en az 62 bin adet riskli bağlantıya karşı koruduk.” yazıyordu. Altında da “Neleri engellediğimizi görün” yazısı vardı. Hemen merakla o butona tıkladım.

Son 24 saatte 1177 şüpheli bağlantının engellendiği yazıyordu. Bu ağ bağlantılarının ip adresleri de yer alıyordu. Bunların kime, nereye ait olduğunu merak ettim tabi. Bunu nasıl öğrenebilirim diye düşündüm ve Google’a başvuracaktım haliyle. Google arama motoruna “ip adresi neresi” diye yazıp arattım. İşime yarayacağını düşündüğüm birkaç site buldum.

Bunlardan biri http://www.ipsorgu.com/ adlı site, diğeri https://ipinfo.io/

Resimdeki ilk adresi aratıyorum bakalım karşıma neresi çıkacak merak ediyorum.

İşte çıkan sonuçlar:

Bir diğer ip adresine bakalım.

Sitelerin ikisi google’a ait, amazon.com’a ait olan da var ve bu siteler Mcafee tarafından şüpheli ağ bağlantıları olarak görülüyor. Tabi 62 bin şüpheli ağ bağlantısını kontrol edecek halim yok ve bu mümkün değil. Birkaç tanesine baktım. Gerisini Mcafee kontrol etmiş ve engellemiş zaten. Burada benim anlamadığım bu bağlantılar neden kuruluyor? Eğer normal bağlantılarsa Mcafee virüs tarayıcı programı bunları neden şüpheli kabul ediyor?

Başka tarayıcılarda da bu oluyor mu bilmiyorum. Denemedim. Çünkü Chrome’u kullanıyorum genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir