10. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları MEB 2016-2017 Sayfa 2 Sunum Hazırlık Çalışmaları

10. sınıf dil ve anlatım 2016-2017 ders kitabı cevapları sunum konusu hazırlık çalışmaları

Sunum konusuna geçmeden önce verilen hazırlık çalışmalarını cevaplayınız. Hazırlık çalışmaları sorularının bir kısmı öğrencinin kendi düşünceleriyle cevaplayacağı sorulardır. Buraya örnek olması açısından 10. sınıf dil ve  anlatım MEB ders kitabı hazırlık çalışmaları sorularının cevaplarını ekliyoruz. Cevaplardan hareketle siz de kendi düşüncelerinizi de ortaya koyarak değişiklikler yapabilirsiniz.

Lokanta seçiminizde garsonların servisi etkili midir?  Garsonların dış görünüşleri, iş becerileri, iletişimleri sizi nasıl etkiler?

Lokanta seçiminde garsonların servisi, tutum ve davranışları oldukça etkilidir.  Müşterilerle kolayca iletişim kurabilen, temiz ve düzenli olan,  garsonlar müşteri memnuniyeti sağlarlar. İş becerisiye de müşterinin beğenisini kazanırlar ve böylece lokantaya müşteri devamlılığı sağlanır.

  1. Derslerde teknolojiden nasıl yararlanılır?

Derslerde akıllı tahtadan, bilgisayar, projeksiyon, televizyon gibi teknolojik cihazlardan yararlanılabilir.  Ses ve görsellik bir arada verildiğinde konuların daha iyi öğrenilmesi sağlanır.

  1. Bir ürünün seçilmesinde reklamın etkisini anlatan kısa bir yazı yazınız.

Bir ürünün satılmasında reklam önemli bir yere sahiptir. Ses ve görüntü ile ürünlerin tanıtılması sağlanır. Ürünlerle ilgili kısa etkili anlatımlarla izleyicinin ürüne ilgi gösterip satın alması amaçlanır. Günümüzde bir ürünün pazarlanması için en büyük araç reklamdır.

  1. Okuduğunuz romanlardan beyaz perdeye aktarılan var mı? Romanı okumayı mı onun filmini izlemeyi mi tercih edersiniz?

Bu soruya okuduğunuz romanları düşünerek kendiniz cevap verebilirsiniz. Örnek olarak Aşk-ı Memnu, Çalıkuşu gibi romanlar sinemaya aktarılmıştır. Romanı okumakla filmini izlemek aynı şey değildir.  Roman hayal gücüne hitap ettiği için olaylar ve kişilerle ilgili okuyucunun zihninde filmdekinden farklı çağrışımlar oluşmaktadır. Filmde kişilerin karakterini romana göre yansıtmak daha zordur. Ama filmi izlediğimizde romana göre eserin konusu hakkında daha kısa sürede bilgi sahibi oluruz.

10. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları 2016-2017 DİĞER SAYFALAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir