10. sınıf Türk edebiyatı ders kitabı cevapları sayfa 120 Nova Yayınları 2015-2016

10. sınıf Türk edebiyatı kitabı cevapları Nova Yayınları 2016 – Murabba nazım şekli ve özellikleri – Ahmet Paşa’nın murabbası uyak düzeni, teması, sanatlar
4.a) Okuduğunuz murabbanın bentlerinin ve şiirin temasını aşağıya yazınız. 


b) Tablodan yararlanarak şiirin bentlerinin ortak bir tema etrafında nasıl bütünlük oluşturduğunu belirtiniz. 
Şiirin teması aşktır. Birimlerde sevgilinin güzelliği, aşkın acı veren yönü, kıskançlık aşktan kaçamamak gibi duygu ve düşünceler bu aşk teması etrafında birleşmiştir. 


Bedri Rahmi Eyuboğlu’nun şiiriyle Ahmet Paşa’nın murabbasını duyguların ve düşüncelerin dile getirilişi yönünden karşılaştırıp benzerlik ve farklılıkları sıralayalım.
İki şiirde de duygular ses akışıyla, ses tekrarıyla verilmiştir. Murabbada “vay gönül” ifadesi Sitem şiirinde ise “yar” sözcüğü tekrar edilmiş şairin duyguları ses yansımıştır. Sevgiliye kavuşamamanın ve sevgilinin ilgisizliğinin oluşturduğu duygu yoğunluğu şiirlere yansımıştır.


6. a) Murabbanın ilk dörtlüğündeki “kara” kelimesinin hangi anlamda (temel, mecaz, yan) kullanıldığını açıklayınız. Bu söz sanatının adını belirtiniz. Bu tarzda kullanılan kelimelere şiirden örnekler veriniz.


Ahmet Paşa’nın murabbasının ilk dörtlüğünde ye alan “kara” kelimesi mecaz anlamda kullanılmıştır. Kara sevda sözüyle istiare sanatı yapılmıştır. Kapalı istiare. Soyut bir sözcük olan “sevda” kara bir varlığa (gece gibi) benzetilmiştir. Şiirde benzer sanatlar zehir (acı, keder), kadeh (aşk), gönül perişan halde (gönül insana benzetilmiş.)


b) Aşağıdaki tabloya şiirde başvurulan diğer söz sanatlarının özelliklerini yazınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir