11. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Cevapları Sayfa 58

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Lider Yayınları Sayfa 58

tedlider58

4. Etkinlik: İki gruba ayrılınız. Grup sözcülerinizi seçiniz. Tanzimat Edebiyatı Döneminde yazı dili ile konuşma dilinin birbirine yaklaşıp yaklaşmadığını tartışınız. Ulaştığınız sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.
CEVAP: Tanzimat Döneminin “Birinci Dönem” olarak adlandırdığımız dilimde yazılan eserlerde nispeten sade bir dil kullanılmıştır. Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Ahmet Mithat Efendi gibi sanatçılar öykü ve romanların toplumun anlayabileceği bir dille yazılması gerektiğini savunmuşlardır. Fakat bu düşüncelerini yeterince uygulayamamışlardır.Bunun en büyük nedeni, diğer sanatçılar tarafından basitlikle suçlanma korkusudur. Tanzimat ikinci kuşağı olan Abdülhak Hamit, Samipaşazade Sezai, Recaizade Mahmut Ekrem yazı dili ile konuşma dili arasındaki farkı iyice açarak ağır ve sanatlı bir dil kullanılmıştır.

5. Etkinlik: Bir iletişim aracı olarak gazete, edebiyatımıza Tanzimat Döneminde girmiştir. Gazetenin o dönemde ve günümüzde yüklendiği işlevleri defterinize yazınız.

CEVAP:Bir iletişim aracı olarak gazete, Tanzimat döneminde edebiyatımıza girmiştir. Gazete o dönemde sadece devletin icraatlarını duyurmak için çıkarılmıştır. Gazetelerin günümüzdeki işlevleri oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.